مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

همت مضاعف متخصصان طب ایرانی، لازمه ادغام خدمات این حوزه در نظام سلامت

333.jpg

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، در این نشست که در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، دکتر «محمود خدادوست»، مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت همراهی واحدهای مختلف دانشگاه‌های علوم پزشکی برای پیشبرد اهداف طب ایرانی در سراسر کشور، گفت: ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت کشور و استفاده از ظرفیت‌های این مکتب غنی طبی در کنار طب رایج، در قانون برنامه ششم توسعه آورده شده است و تحقق این هدف بزرگ، هماهنگی بیشتر با دیگر بخش‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله معاونت آموزش، پژوهش و درمان را می‌طلبد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در وزارت بهداشت برای توسعه و نهادینه کردن طب ایرانی، افزود: خوشبختانه با تاسیس رشته طب ایرانی به عنوان یک مقطع تحصیلات تکمیلی برای پزشکان و حمایت متولیان سلامت کشور برای ایجاد دانشکده‌ها و گروه‌های طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، زمینه معرفی این مکتب غنی به صورت قانونمند و منطقی فراهم شده است.

مشاور وزیر بهداشت بر تعامل بیشتر با معاونت‌های آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: توسعه طب ایرانی و پیشبرد اهداف اسناد بالادستی موجود، در درجه اول همت متخصصان این حوزه را می‌طلبد تا با تلاش خود، حمایت دست‌اندرکاران نظام سلامت کشور را جلب کرده و زمینه‌های لازم برای همکاری با دیگر بخش‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را فراهم کنند.

در ادامه این نشست، دکتر «نفیسه حسینی یکتا»، معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت ضمن ارائه گزارشی از بازدیدهای دوره‌ای انجام‌شده از دانشکده‌ها، گروه‌ها و ادارات طب ایرانی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: مقرر شده است کمیته‌های سه‌گانه آموزش، پژوهش و درمان در دفتر طب ایرانی ایجاد شده و جلسات هر کمیته به صورت ماهیانه تشکیل شود.

وی افزود: تهیه چک‌لیست‌های بازدید در سال جاری و برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی‌های لازم در اجرای برنامه‌های هر یک از این حوزه‌ها در سطح کشور، از جمله اهداف تشکیل این کمیته‌ها است.

دکتر «علیرضا عباسیان»، معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز در این نشست، با اشاره به برنامه در دست اقدام این دفتر برای تدوین هندبوک طب ایرانی، گفت: ویرایش جدید درسنامه مبتنی بر شواهد طب ایرانی نیز آغاز شده است و ارائه نظرات و همکاری متخصصان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، به تدوین هرچه بهتر این درسنامه کمک شایانی خواهد کرد.

گفتنی است، در ادامه نشست هماهنگی روسای دانشکده‌ها و مدیران گروه طب ایرانی دانشکده‌های طب ایرانی کشور در سال 98، روسای دانشکده‌ها و گروه‌های طب ایرانی به بیان چالش‌ها و مشکلات موجود در حوزه تحت سرپرستی خود پرداخته و سوالات خود را مطرح کردند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.