مشاهده ی مثبت سلامتی

التهاب سینوسها

444.jpg

سینوزیت قسمتی از مبحث زکام و نزله در مکتب فضیلت گرای طب ایرانی می باشد و به ترشحاتی که از راه بینی خارج می‌شود زکام و به قسمتی که به حلق و گلو می‌ریزند، نزله می‌گویند.

سینوس‌ها حفره‌های خالی درون استخوان جمجمه هستند که از هوا پر شده و سطح داخلیشان از مخاط پوشیده شده است و ترشحات طبیعی دارند که از طریق مجرا وارد حفره بینی میشوند.

در اثر التهاب، ترشحات مخاطی سینوسها زیاد شده و موجب پرشدن و گرفتگی آن‌ها توسط موکوس یا چرک می شود و سینوزیت ایجاد می گردد. سرماخوردگی، حساسیت و انحراف تیغه بینی از عوامل این بیماری میباشند.

درد تب خفیف ترشحات بینی و حلق خصوصاً در صبح‌ها میتواند مشاهده شود سردردهای صبح‌گاهی در زمان بیدار شدن از خواب معمولا سینوزیت را از سایر دلایل سردرد افتراق می دهند. البته گاهی سردردها به حدی شدید می شوند که با میگرن اشتباه می شوند.
تدابیر مهم مکتب طب ایرانی این است که با سر و موی خیس به هوای آزاد نروند و از در معرض جریان هوا قرار گرفتن، در خواب و بیداری خودداری فرمایند یعنی در خواب، نزدیک پنجره یا زیر دریچه کولر خاموش یا در مسیر جریان هوا در راهرو... نخوابند و از یک کلاه منفذ دار شبیه عرق چین هنگام خواب استفاده نمایند و در بیداری از کولر منزل و ماشین و پنکه و باد دوری کنند. روش خشک کردن سر بعد از حمام به این صورت است که بعد از بیرون آمدن از حمام سر را با حوله اول خشک نمایند سپس با حوله دوم خشک کنند، سپس سر را با شانه درشت دندانه شانه کنند سپس بعد حوله سوم بسته شود و یک ساعت و نیم روی سر بماند. در حد امکان از سشوار استفاده نشود مگر عجله زیادی وجود داشته باشد. هنگام بیرون امدن از منزل به خصوص در فصول سرد، به اندازه کافی سر و صورت را بپوشانند و حتی الامکان مجراهای بینی و دهان پوشیده باشد و از خلال شال گردن یا شال روی سر هوای گرم را تنفس انجام شود.
.
دکتر مجید سلطانپور (متخصص طب سنتی ایرانی)

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.