مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

سلامت محور بودن یکی از وجوه تمایزهای طب ایرانی است.

222.jpg

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمود خدادوستدر جشنواره غذا و دارو با عنوان «سفره خاتون» که در باغ اردوگاه خاتون مشهد برگزار شد، با بیان اینکه سلامت محور بودن یکی از وجوه تمایزهای طب ایرانی است، گفت: در دوران قدیم طبیبان و حکما برای اینکه بیمار نشوند هر کاری انجام می دادند، البته آنها راهکار اصلی این موضوع را اصلاح سبک زندگی دانسته‌اند.

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بسیاری از باورها و عادت‌های غذایی خاص را همراه با پشتوانه حکیمانه دانست و متذکر شد: آب و هوا، خوردنی‌ها، آشامیدنی‌ها، خواب و بیداری، فعالیت‌های فیزیکی، پاکسازی بدن از مواد زائد و اعراض نفسانی شامل فکر و خیال و حال خوش از جمله 6 اصل سبک زندگی مورد تاکید حکما است.

وی با ابراز تاسف نسبت به عدم تعادل مردم ایران با اصول سبک زندگی، ادامه داد: توجه به نوع غذا و نوشیدنی‌ها از مهم‌ترین اصول تعیین کننده سبک زندگی است، زیرا در این صورت است که می توان از بروز بیماری های غیرواگیردار همچون فشارخون، قند و بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کرد.

خدادوست یادآور شد: در حالی امروزه «درمان محوری» و آموزش‌ها براساس بیمارمحوری در کشور مد نظر قرار گرفته که رویکرد طب ایرانی و سنتی «سلامت محور» و «پیشگیری از بیماری‌ها» است.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.