مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

روند تصاعدی استفاده از ترکیبات "گیاهان دارویی" در حوزه دامپزشکی

018.jpg

عضو کارگروه دامپزشکی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی گفت: روند تصاعدی استفاده از ترکیبات گیاهی در حوزه دامپزشکی را طی ۱۰ سال گذشته در ایران شاهد بودیم که در حوزه مکمل‌های غذایی و درمانی و حوزه دارو و درمان این موضوع صدق می‌کند.

محمد فلاح درباره نقش گیاهان دارویی در حوزه دامپزشکی اظهار کرد: استفاده از ترکیبات گیاهی در حوزه دامپزشکی در دنیا روز به روز در حال گسترش است.

 

وی افزود: در حال حاضر استفاده از افزودنی‌های گیاهی به‌عنوان تنظیم‌کننده فلور دستگاه گوارش، محرک رشد و اشتها و ارتقا‌دهنده سیستم ایمنی در دام و طیور و آبزیان کاربرد دارد.

 

فلاح تصریح کرد: البته چند سالی است که در حوزه دارویی نیز از ترکیبات گیاهی برای درمان و تخفیف علائم بیماری‌های تنفسی و گوارشی در حوزه دام و طیور استفاده می‌شود بنابراین استفاده از ترکیبات هر روز در حال گسترش است به‌طوری که علاوه بر افزودنی‌های غذایی در حوزه درمانی نیز کاربردهای زیادی دارد.

 

وی همچنین درباره طب سنتی و دغدغه‌های آن در حوزه دامپزشکی گفت: طب سنتی در مفهومی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، در حوزه دام‌پزشکی کشورمان مطرح نیست؛ هر کشوری بر اساس سنت‌های خود علومی را وارد حوزه پزشکی کرده است اما این مسئله در حوزه دامپزشکی فراگیر نشده و مسئله مهم در این حوزه استفاده از ظرفیت‌های موجود در ترکیبات گیاهی است.

 

به‌گفته وی، استقبال بسیاری در استفاده از ترکیبات گیاهی به‌عنوان جایگزین یا مکمل ترکیبات شیمیایی وجود دارد چرا که ماندگاری ترکیبات شیمیایی در فرآورده‌های دامی همچون گوشت، تخم‌مرغ، مرغ و لبنیات به‌عنوان مشکل وجود دارد و انتقال این ترکیبات به انسان مشکلاتی را ایجاد می‌کند بنابراین بحث استفاده از ترکیبات سالم و طبیعی از سوی مصرف‌کننده و تولید‌کننده با استقبال روبه‌رو است.

 

فلاح جشنواره گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) را فرصتی برای گردهمایی فعالان حوزه گیاهان دارویی دانست که شرکت‌کنندگان با دستاوردهای هم آشنا می‌شوند و به‌نوعی فرهنگسازی در این حوزه است.

 

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به‌همت ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، 21 تا 24 آبان ماه 97 در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) تهران برگزار می‌شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.