مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

سومین سلامتکده غیر دولتی در مشهد مقدس افتتاح شد

018.jpg

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، سومین سلامتکده غیر دولتی طب سنتی و مکمل در مشهد مقدس که با مشارکت بخش خصوصی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاسیس شده است، در سفر دکتر مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت به استان خراسان رضوی و با حضور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رییس دانشکده طب سنتی ایرانی و تنی چند از اعضای هیات علمی این دانشگاه و ﺩﺑﯿﺮ و اعضای هیات‌مدیره ﺍﻧﺠﻤﻦ ﺩﺍﺭﻭﺳﺎﺯﺍﻥ ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺭﺿﻮی، افتتاح شد.

 

در حاشیه این سلامتکده که با زیربنای حدود 200 متر مربع و در 2 طبقه واقع در خیابان احمدآباد، ابتدای پاستور، به بهره‌برداری رسیده است، بخش ارائه فراورده‌های طبیعی و سنتی نیز در داروخانه هم‌جوار آن دایر شده و نخستین داروخانه تلفیقی شیمیایی و سنتی در کشور محسوب می‌شود که هر یک از بخش‌ها در فضایی مستقل در کنار هم فعالیت می‌کنند.

 

دکتر «محمود خدادوست»، مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در مراسم افتتاح این سلامتکده، بر سیاست وزارت بهداشت برای پرورش متخصصان طب سنتی در دانشکده‌های طب ایرانی با هدف ارائه خدمات سلامتی بر اساس آموزه‌های طب سنتی ایرانی و گسترش سلامتکده‌ها در سطح کشور برای تسهیل دسترسی مردم به خدمات این مکتب غنی طبی تاکید کرد.

 

دکتر «محمدرضا افخمی»، دبیر انجمن داروسازان ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺭﺿﻮی نیز ضابطه‌مند شدن ارائه فراورده‌های گیاهان دارویی در داروخانه‌ها را بسته به نیاز جامعه ضروری دانست و دکتر «مهدی یوسفی»، رییس دانشکده طب ایرانی مشهد هم با اشاره به تاثیر بازگشایی سلامتکده‌ها در ارتقای سلامت جامعه، بر تامین این امکانات در تمام نقاط شهر مشهد تاکید کرد.

 

گفتنی است، یکی از راهبردهای اساسی وزارت بهداشت و دفتر طب ایرانی، استفاده از ظرفیت بخش غیر دولتی برای اراِئه خدمات درمانی است و در این راستا، بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیر دولتی می‌توانند با مشارکت دانشکده‌ها و گروه‌های طب ایرانی، برای تاسیس و راه‌اندازی سلامتکده‌های طب سنتی ایرانی اقدام کنند.

 

بر اساس این الگوی راهبردی که سلامتکده طب سنتی و مکمل «پردیس» در چارچوب آن به بهره‌برداری رسیده است، هم مشکل بخش دولتی در تامین فضای فیزیکی، تجهیزات، مواد مصرفی و نیروهای غیر فنی حل می‌شود و هم بخش خصوصی در تامین نیروهای فنی و متخصص طب سنتی دچار مشکل نخواهد شد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.