مشاهده ی مثبت سلامتی

زائران اربعین نوشیدن دمنوش را جایگزین چای کنند

029.jpg

دکتر مامک هاشمی، سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: زائران برای رفع مشکلات شایع در سفر دانه‌های خاکشیر همراه داشته باشند و با ترکیب آب جوش آن را بنوشند.

وی اضافه کرد: «یبوست» در سفر به علت مسائلی نظیر تغییر تغذیه، پیاده‌روی، تعریق فراوان و تحلیل بدن ایجاد می‌شود و خوردن خاکشیر در رفع این بیماری مؤثر است.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان تأکید کرد: زائران از خوردن پیوسته و مختلط غذاها و نوشیدنی مختلف پرهیز کرده تا به مشکلات گوارشی دچار نشوند.

هاشمی افزود: افرادی که داروهای مزمن مصرف می‌کنند باید به اندازه طول سفر و یک مقدار بیشتر دارو به همراه داشته باشند تا قطع ناگهانی دارو برای آنها ایجاد مشکل نکند.

وی گفت: در برخی از موکب‌ها دم نوش آویشن و نعناع به زائران داده می شود که خوردن این دمنوش‌ها برای رفع مشکلات گوارشی توصیه می‌شود.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: نوشیدن آویشن به هضم غذاهای غلیظ و سنگین و دم نوش نعنا برای نفخ شکم خوب است بنابراین پس از خوردن غذاهای سنگین می‌طلبد این دمنوش‌ها را به جای چای مصرف کرد.

هاشمی توصیه کرد: زائران در زمینه نوع تغذیه رعایت دقت را داشته باشند و در صورت داشتن حق انتخاب، از غذاهای طبخ شده در ایستگاه‌های صلواتی ایران استفاده کنند.

وی توضیح داد: غذاهای طبخ شده در موکب های عراقی با ذائقه ایرانی ها همخوانی ندارد چراکه این غذاها بسیار چرب و سنگین بوده و به علت استفاده از گوشت گوساله در غذا، هضم آن سخت است.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: درمانگاه طب سنتی برای نخستین بار با همکاری انجمن علمی طب سنتی ایران و سازمان هلال احمر در کربلا و مجاور بوستان «متنزه الحسین» برای بانوان و آقایان راه اندازی کردند.

هاشمی اضافه کرد: ۶ پزشک متخصص طب سنتی زن و مرد به همراه ۱۸ پرستار، ماما و ماساژور در این درمانگاه به مراجعه کنندگان خدمات ارایه می دهند.

وی بیان کرد: بیشتر مشکل مراجعان به این پایگاه، گرفتگی های عضلانی ناشی از پیاده رو طولانی است و آسیب به پوست کف پا، سائیدگی و تاول های کف پا شایع ترین علت مراجعه زائران به این پایگاه است.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: برای تسکین درد زائران اربعین حسینی، رفع گرفتگی و دردهای عضلانی، اقداماتی نظیر بادکش و ماساژ صورت می گیرد همچنین داروها و مرهم هایی برای ترمیم پوست کف پا و رفع تاول به آنها ارائه شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بیشتر زائران در صورت نیاز دنبال حضور و مداوا در مراکز درمانی متعلق به ایران هستند در مجاورت پایگاه طب سنتی یک پایگاه پزشکی متعلق به هلال احمر ایران دایر است و از ساعت هشت صبح تا ۱۱ شب به مراجعه کنندگان خدمات درمانی ارایه می دهند.

درمانگاه طب سنتی برای اولین بار ایام اربعین امسال در کربلا دایر شد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.