مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

سلامتکده بدیع الحکما همدان راه اندازی شد

111.jpg

دکتر مامک هاشمی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: مجموعه بدیع الحکما بزرگترین سلامتکده با معماری باستانی در کشور است که از نظر معماری به دوره های گذشته بازمی گردد.

وی اضافه کرد: این طرح در زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع و زیربنای 200 متر راه اندازی شد اما مشکلات درون سازمانی و زمانبر شدن ارائه تلفن ثابت از سوی مخابرات در تاخیر بهره برداری تاثیر داشت.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: شماری از استان ها درمانگاه طب سلامت دارند اما همدان تنها استان غرب کشور مجهز به سلامتکده است.

هاشمی ادامه داد: سه متخصص طب سنتی به همراه یک دارو ساز در این مرکز فعالیت دارند که منتظر رفع مشکلات درون سازمانی و فعال شدن این مرکز بودند.

وی افزود: در طبقه دوم سلامتکده بدیع الحکما قرار است موزه تاریخ پزشکی متشکل از اسناد پزشکان توانمند همدانی در گذشته، دایر شود.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: مهمترین نیاز کنونی جامعه، آموزش عمومی در زمینه فلسفه وجودی طب سنتی آکادمیک است.

هاشمی احتمال داد: نخستین مراجعه کنندگان به سلامتکده بدیع الحکما خواستار خدماتی باشند که با ماهیت طب سنتی متفاوت باشد که علت آن پایین بودن سطح آگاهی مردم از طب سنتی است.

وی گفت: طب سنتی به عنوان یک تخصص پزشکی می تواند مکمل درمانی باشد بنابراین باید از ظرفیت رسانه ها برای آموزش عمومی و آشنا کردن مردم با طب سنتی بهره گرفت.

مدیر اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز گفت: بزگترین چالش کشور در حوزه پزشکی، طب سنتی است.

علی گودرزی افزود: طب سنتی ایرانی تنها باید توسط پزشک یا پزشک عمومی دوره دیده ارائه شود درحالیکه عطاری نیز وارد حریم پزشکی شده و اقدام به معاینه و تجویز دارو برای مریض می کنند.

وی تاکید کرد: تجویز دارو یا زالو درمانی حجامت از سوی افراد فاقد صلاحیت پزشکی تخلف محسوب می شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.