مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

توسعه آموزه های طب سنتی ایرانی در پیشرفت صنعت تولیدات گیاهی موثر است

591.jpg

دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش طلای سبز، هماهنگ نبودن دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف را عامل عدم پیشرفت صنعت تولید دارو‌های گیاهی دانست و گفت: ما همیشه گفته‌ایم که کشت و مصرف در بخش گیاهان دارویی هدفمند نیست، ولی تا پیش از این، اقدامی عملی برای تغییر رویکرد‌ها صورت نگرفته بود.

 

وی با اشاره به اینکه تحریم‌های پیش رو این اجبار و فرصت را ایجاد کرد تا مسئولان مربوطه بالاخره سر یک میز بنشینند و در این مورد با هم حرف بزنند، افزود: یکی از نکات امیدبخش برای تولیدکننده‌های داروی گیاهی، اعلام رسمی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین گیاهان دارویی و درخواست سازمان غذا و دارو از شرکت‌ها، برای اعلام نیازهایشان و برنامه‌ریزی برای آن‌ها بود که ممنوعیت واردات اسانس و عصاره نیز فرصت مناسبی را برای این گروه فراهم کرده است.

 

عضو شورای سیاستگذاری همایش طلای سبز، درخصوص برگزاری سالانه این همایش گفت: همایش طلای سبز در هفت سال گذشته با عزم راسخ دست‌اندرکاران برگزار شده و اتصال آن به صنعت و نمایشگاه ایران‌فارما در دو سال اخیر، شرایط را برای پیشرفت بیشتر ایجاد کرده است.

 

 خدادوست تاکید کرد: مرحله بعدی پیشرفت در زمینه تولیدات گیاهی، توسعه آموزه‌های طب سنتی ایرانی است که در قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت مکلف شده است خدمات طب سنتی را نه فقط به‌دلیل تحریم‌ها، بلکه به‌عنوان یک تکلیف قانونی، در نظام سلامت، ادغام کند.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های مهم طب ایرانی سلامت‌محور بودن و رویکرد مبتنی بر پیشگیری و ارتقای سطح سلامت جامعه آن است، تاکید کرد: از همین رو است که باید آموزه‌های این مکتب غنی طبی را به‌صورت ضابطه‌مند و منطقی در نظام سلامت ادغام کنیم.

 

مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر نظام آموزش پزشکی رایج کشور به تبعیت از نظام پزشکی غربی، بیمارمحور و بیماری‌محور است که پزشکان را بر مبنای بیماری آموزش داده و بهداشت و پیشگیری تنها در حد شعار باقی مانده است، گفت: در چنین نظام تجویزمحوری، حتی علت یک بیماری ساده مانند سردرد نیز براساس معاینه و شرح حال تشخیص داده نمی‌شود و اکثر پزشکان با وجود دریافت شرح حال، بدون استناد به روش‌های تصویربرداری و آزمایش‌های پرهزینه، جرات تجویز ندارند.

 

وی  تاکید کرد: وقتی تشخیص، مبتنی بر تجهیزات پاراکلینیکی باشد، فشار زیادی به اقتصاد کشور و بیمار وارد می‌شود، درحالی‌که یکی از بهترین روش‌های تشخیص بیماری، رویکرد سید اسماعیل جرجانی در ۸۰۰ سال گذشته است که بر مبنای محیط، خواب و بیداری، فعالیت بدنی، شرایط روانی، عملکرد بدن در دفع مواد زائد و تغذیه بوده که تمامی این موارد در پزشکی نوین نیز تایید شده است.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.